Sobota, 03 Grudnia 2016r.
O metodzie Cyriax'a

Etgom CyriaxMedycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a skupia się na diagnozie oraz zachowawczym leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu.

Medycyna Ortopedyczna, której twórcą jest lekarz Dr J.H. Cyriax, opiera się na dwóch głównych elementach:

Najważniejsze to postawienie precyzyjnej diagnozy. Osiągniemy to jedynie po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta składającego się z: szczegółowego wywiadu, funkcjonalnego oraz klinicznego badania i jeżeli to konieczne, palpacji. Zastosowanie miejscowej diagnostycznej infiltracji z użyciem roztworu prokainy, może być również przydatne w celu zróżnicowania diagnozy.

Musimy sobie zadać podstawowe pytania: czy postawiona diagnoza jest zawsze wiarygodna czy też jest to nasze "pobożne życzenie"? czy sposób w jaki doszliśmy do postawienia diagnozy jest wiarygodny (czy możemy mu ufać)? czy zadawane przez nas pytania są istotne? czy testy, które stosujemy są tak obiektywne, jak to tylko możliwe?  czy nasze testy charakteryzują się dostatecznie wysoką specyficznością?

Jeżeli chodzi o diagnozowanie uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu, Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a jest niezwykle ważną metodą, która umożliwia nam postawienie trafnej oraz obiektywnej diagnozy. Metoda ta jest zgodna z podejściem stosowanym w metodzie McKenziego oraz z technikami stosowanym w metodach Maitland`a, Kaltenborn`a i Mulligan`a.

Po postawieniu właściwej diagnozy musimy zastanowić się następnie nad zastosowaniem, jak najbardziej możliwie skutecznej, terapii. Musimy pomyśleć, jakie by było najlepsze leczenie dla pacjenta (dostosowane do osobowości, wieku pacjenta, typie, okresie trwania oraz lokalizacji uszkodzenia).

W Metodzie Cyriax`a mamy kilka różnych sposobów leczenia do zaproponowania: głęboki masaż poprzeczny, manipulacje, mobilizacje, trakcje, infiltracje oraz iniekcje. Powyższe leczenie z łatwością połączymy z autoterapią oraz ćwiczeniami samodzielnie stosowanymi przez pacjenta w domu.

• Stowarzyszenie ETGOM wprowadziło kilka istotnych aktualizacji do programu nauczania metody Cyriax`a:

  •  Włączyliśmy ostatnie, najnowsze naukowe osiągnięcia.
  •  Rozwinęliśmy bardzo praktyczne podejście dydaktyczne: kilka technik zmodyfikowaliśmy, tak by były bardziej przyjazne dla terapeuty oraz pacjenta. Inne techniki odrzuciliśmy na rzecz bardziej skutecznych.
  • ETGOM największą wagę przykłada do tego: jak nauczyć terapeutę myśleć tak klinicznie jak to tylko możliwe, jak postawić trafną diagnozę, w jaki sposób rozpocząć bezpieczne i komfortowe leczenie?

Mając to wszystko na uwadze ETGOM stworzył pierwsze standaryzowane "Formularze badania" ("Cyriax Assessment Forms"), które stanowią niezwykle cenne narzędzie ułatwiajace stawianie prawidłowej diagnozy.

• Twierdzimy, iż metoda Cyriax`a jest to ważny punkt podparcia dla myślenia klinicznego. Pamiętajmy, że inwestowanie w ogólną wiedzę ( inne metody) jest konieczne, lecz skuteczność tej inwestycji jest zawsze większa, gdy bazuje ona na mocnych, godnych zaufania podstawach metody Cyriax`a.

"Lot ponad chmurami daje wspaniałe uczucie wolności, lecz bez wiedzy jak kierować tym lotem, lądowanie zawsze jest bolesne"

 
Zapisz się na kurs ETGOM online

cyriax

kursy dla fizjoterapeutów

medycyna ortopedyczna wg cyriax`a


Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax'a w katalogu Gwiazdor